موقعیت ویژه لواسان تهران

موقعیت ویژه لواسان تهران

Lavasan-Tehran-sitetehran.com-01

لَواسان یکی از شهرهای بخش لواسانات شهرستان شمیرانات استان تهران ایران است .این شهر مرکز بخش لواسانات است. شهرداری لواسان از نواحی شهرداری منطقه یک تهران (شمیران) محسوب می شود. گاهی اشتباها شهر لواسان را لواسان کوچک یا شهر گلندوئک می نامند که مطلقا وجهی ندارد و نادرست می باشد.در اصطلاح عامیانه به این شهر لواسون می‌گویند.

Lavasan-Tehran-sitetehran.com-04

لواسان باغشهری است که اکثر خانه های آن بصورت ویلائی و مدرن بنا شده است. برخی از بناها و ساختمان هایی که در شهر لواسان احداث گردیده اند، چندین سال پیاپی بعنوان شاهکار معماری سال کشور برگزیده شده اند.

شهر لواسان را از شمال، کوه های ورجین، باغدره،کند و افجه، از سمت باختر کوههای قصران، از سمت شمال خاوری و خاور کوههای ایرا، فیل زمین، لواسانکوه و جاجرود و از جنوب کوههای تلو،قوچک،زینکوه و اراکوه در بر میگیرند.

بخش لواسانات مناطق زیادی را دربر میگیرد اما بدنهٔ شهر لواسان را از باختر به خاور محله‌های لشگرک ، باغ سرهنگ قریب ، نوشانی ، اصطلک ، توک مزرعه ، اصطلک پایین(کشفیا) ، چناربن ، احمدآباد ، باستی ، شورکاب، جائیج(جاج) ، گلندوک(گلهم دو رودک) ، نجارکلا(شامل سیدپیاز) ، دستگرد ، قاضی‌آباد ، ناران ، کلاک ، باغ دره ، سبو کوچک ، تیمورآباد ، ناظم آباد و سبو بزرگ تشکیل می‌دهند. هر یک از محله‌های نامبرده فوق تا قبل از تاسیس شهرداری لواسان در سال ۱۳۴۹ توسط باغات و مزارع احاطه شده بودند اما با رشد شهرنشینی و مهاجرت و گسترش شهر لواسان که ناگزیر همراه با تخریب باغات و مزارع و تبدیل آنها به ساختمان‌های مسکونی و ویلاها بوده است؛ به مرور بزرگتر شده و به همدیگر چسبیده، یکپارچه و ادغام گردیده‌اند.

شهر لواسان واقع در شمال شرق کلان شهر تهران و به عنوان نزدیکترین منطقه خوش آب و هوای ییلاقی شهر تهران به حساب می‌آید. فاصله این باغشهر تا اتوبان بابایی تهران حدود ۷ کیلومتر می‌باشد که در کمتر از ۱۵ دقیقه می‌توان به آن دسترسی داشت.

Lavasan-Tehran-sitetehran.com-02

طبیعت سرسبز لواسان از دامنه‌های شمالی این شهر شروع می‌شود و در انتها به دریاچه زیبای سد لتیان ختم می‌گردد.

چشم اندازهای بکر این شهر طبیعت را بگونه‌ای به تصویر می‌کشند که ۴ فصل سال را می‌توان به زیبایی هر چه بیشتر مشاهده نمود.

شهر لواسان با قدمت ۵ هزار سال در ۱۱ کیلومتری شمال شرق تهران با وسعت ۳۵۳۱۱/۱۹۴۴۵ هکتار (هفتاد کیلومتر مربع) واقع شده‌است.

لواسان به جهت دارا بودن موقعیت مناسب جغرافیایی و آب و هوای ییلاقی، مورد توجه بسیاری از ایرانیان می‌باشد. همچنین به لحاظ مجاورت شهر با دریاچه سد لتیان ۳۰ درصد آب شرب پایتخت را نیز تامین می‌نماید.

دانشگاه پیام نور واحد لواسانات در شهر لواسان قرار دارد.

لواسان محل سکونت بسیاری از افراد سرشناس ، بازیگران ، فوتبالیست ها و ورزشکاران ، رجال

Lavasan-Tehran-sitetehran.com-03

وبگردی از بهترین مطالب کلیک نمایید :

دانلود آهنگ جدید 

دانلود مداحی جدید 

عکس پروفایل 

امتیاز 4.33 ( 3 رای )X بستن تبلیغات